Egy építkezés előtt rengeteg kérdés szöget üthet a fejünkbe. Mennyi idő alatt épül majd fel a ház és mennyibe fog kerülni? Milyen építőanyagokat és megoldásokat érdemes alkalmazni? Hogyan érdemes szakembert választani? Mire figyeljünk a generálkivitelező választásakor?
A lista végtelen lehet a kérdések kapcsán, éppen ezért legújabb bejegyzésünkben most összeszedtünk 10 fontos kérdést és választ, amely segíthet neked is néhány kétely eloszlatásában.
1. Milyen telket érdemes választani?
Ha még nincs meg a telek, akkor érdemes alaposan átgondolni az igényeinket és a hosszú távú terveinket – legyen az akár energiahatékonysággal, akár családalapítással kapcsolatos.
A következő szempontokat például mindenképp javasolt figyelembe venni: megfelelő méret (jelenlegi és jövőbeni terveinkhez), jó tájolás, közlekedési lehetőségek és infrastruktúra, valamint a telek geológiai adottságai.
2. Mennyire bonyolult az engedélyeztetési folyamat egy családi ház építése esetén?
Az építési engedélyek beszerzése nem bonyolult folyamat, azonban esetenként időigényes lehet. Az engedélyek beszerzése általában 1-3 hónapig tart annak függvényében, hogy mennyire részletes és szabályos az építési terv, valamint rendelkezésre állnak-e az egyéb szükséges dokumentumok.
Az engedélyeztetési folyamat során fontos szerepet játszik az előzetes tájékozódás: az adott település rendezési terve, helyi építési szabályzat és a vonatkozó jogszabályok alapos ismerete.
3. Mennyi idő alatt épül fel egy családi ház?
A házépítés menete és ideje számos tényezőtől függ, de az esetek legnagyobb részében egy családi ház megépítése 6-12 hónapot vesz igénybe.
Fontos azonban figyelembe venni, hogy a projekt időtartamát befolyásolhatja az időjárás, az engedélyek beszerzése, valamint az adott kivitelező munkatempója. Mindig érdemes rugalmas határidőkkel tervezni, hogy elkerüljük a csalódásokat.
4. Mennyibe fog kerülni a teljes építkezés?
Ez egy releváns, bár megint csak nehéz kérdés, hiszen „attól függ, hogy…”. A házépítés költségei nagyban függnek a helyszíntől, az építési technológiától, a kivitelezőtől és a választott anyagoktól.
Általánosságban elmondható, hogy egy 100-120 m²-es családi ház építése Magyarországon 45-55 millió forint körül mozog, de ez változhat az igények és a választott megoldások függvényében.
5. Milyen váratlan kiadásokkal kell számolni?
A költségvetés egy kényes, mégis kulcsfontosságú tényező az építkezés során. Főleg, hogy sokszor még váratlan kiadásokkal is számolnunk kell.
A váratlan kiadások (a teljesség igénye nélkül) az alábbiak lehetnek:
Tervezési változtatások
Építőanyagok árának nem várt növekedése
Engedélyezési díjak, adminisztratív költségek
Talajviszonyok miatt szükséges módosítások
Nem várt hibák, elrontott részmunkák, a megbízott szaki hibái vagy kiesése (sajnos előfordul…)
Szemételszállítás, sittlerakás stb.
Egyedi kérések vagy extra funkciók hozzáadása az építkezés előrehaladtával
Szeretnéd elkerülni a váratlan kiadásokat? Bízz meg profi generálkivitelezőt a családi ház megépítésével, és felejtsd el a stresszes pillanatokat!
6. Reális-e a kivitelező által megadott határidő, és mi történik, ha csúszik a projekt?
A kiábrándító igazság sajnos az, hogyha úgy döntünk, hogy mi vesszük a nyakunkba a szervezési feladatokat, nagyobb az esélye a csúszásnak, hiszen értelemszerűen nem rendelkezünk kellő tapasztalattal az egymásra épülő munkák koordinációjában, valamint javában a megfelelő kapcsolati háló sem áll a rendelkezésünkre.
Ezzel szemben egy profi, tapasztalt generálkivitelező esetén reálisnak KELL lennie a megadott időnek, hiszen ezek a cégek már rendelkeznek a szükséges szakmai tudással, kapcsolatrendszerrel és gyakorlattal ahhoz, hogy a munkafolyamatokat pontosan ütemezzék és koordinálják.
Ha mégis csúszik a projekt, érdemes tisztázni a szerződésben, hogy milyen felelősség terheli a kivitelezőt, és milyen kártérítés vagy kompenzáció járhat a késedelemért.
7. Milyen energiahatékony megoldásokat érdemes választani?
Az energiahatékony ház két fontos elemből tevődik össze: a szigetelésből és a fűtési rendszerből. Egyik sem létezhet a másik nélkül, hiszen csak együtt képesek biztosítani a megfelelő energiahatékonyságot, a kellemes hőérzetet és komfortot.
Energiahatékony megoldások esetén az alábbiakat alkalmazhatjuk:
Fűtés/hűtés: hőszivattyús rendszer, napelem rendszer, geotermikus fűtés, intelligens termosztátok.
Szigetelés: korszerű hőszigetelő anyagok (pl. grafitos hőszigetelés), háromrétegű nyílászárók, zöldtető kialakítása stb..
Világítás: energiatakarékos égők, LED fénysorok, mozgásérzékelős kapcsolók, természetes fény maximalizálása (nagy ablakfelületek, fénycsatornák).
Vízfelhasználás: esővízgyűjtő rendszerek, víztakarékos csaptelepek, szürkevíz újrahasznosítás stb.
Passzívház-technológiák: a környezet „erejét” kihasználva még tovább csökkenthető az energiaigény, például a megfelelő tájolással, árnyékolók és természetes szellőzés stb. kihasználásával.
8. Mi a házépítés menete?
A házépítés menetével kapcsolatban már korábban megosztottunk egy szuper bejegyzést, ezt ide kattintva tudod elolvasni: Hogyan zajlik az építkezés? A házépítés menete lépésről lépésre
9. Hogyan válasszunk megbízható kivitelezőt/szakembert?
Mindannyian szeretnénk, ha az építkezés gördülékeny és problémamentes lenne, azonban ehhez természetesen a megfelelő szervezés mellett a megfelelő szakemberekre is szükségünk van.
A legnagyobb „garancia” mindig a referencia, illetve az ajánlás útján történő választás, azonban ha szeretnél részletesebben is megismerkedni a tényezőkkel, akkor ebben a bejegyzésben megtalálod a legfontosabb szempontokat: Kivel építtessem fel a házamat? Tippek szakember vagy generálkivitelező választáshoz
Külön figyelj a szerződés részleteire is: egy megbízható kivitelező mindig pontosan rögzíti a munkafolyamatokat, az anyagok típusát és a határidőket, valamint egyértelművé teszi az árképzést, beleértve az esetleges extra költségeket.
10. Milyen anyagokat válasszunk, hogy tartós és minőségi otthonunk legyen?
A terveink, az igényeink, valamint a rendelkezésre álló költségkeret alapján számtalan anyag és megoldás közül választhatunk. Legyen szó az alapozásról, a falakról, a tetőszerkezetről vagy a festékekről, a jó minőségű anyagok kulcsfontosságú szerepet töltenek be a ház időtállóságának szempontjából.
Nem győzzük például hangsúlyozni azt, hogy milyen fontos a megfelelően kialakított pince szigetelés, hiszen ez alapjaiban határozza meg a ház hőszigetelési képességét és a szerkezet élettartamát.
Ha szeretnéd mélyebben is beleásni magadat a témába, akkor olvasd el előző blogbejegyzésünket ezzel kapcsolatban: Milyen anyagokat válasszunk a házépítés során, hogy tartós és minőségi otthonunk legyen?