Az otthonunk megépítése egy hosszú távú befektetés, amely alapos tervezést és az anyagok gondos kiválasztását kívánja meg. Legalábbis ha a cél egy időtálló, minőségi otthon, ahol hosszú évtizedeken keresztül élvezhetjük a mindennapi örömöket és a komfortot.
Milyen anyagokat válasszunk hát ehhez a fontos projekthez? Legújabb bejegyzésünkben most megosztjuk veled a legjobb tippeket!
Alapozás: vízálló beton és fagyálló adalékanyagok
A ház alapja adja meg az egész épület stabilitását, éppen ezért az alapozás során rendkívül fontos tényező a megfelelő szilárdság és vízállóság. A talajjal érintkező épületrészek esetén ugyanis a károk 90%-a a falak átnedvesedésével van összefüggésben.
A vízálló beton biztosítja, hogy az alapzat ne ázzon el, még esős időszakokban sem, míg a fagyálló adalékanyagok megakadályozzák a beton repedezését a hideg telek alkalmával.
A drénrendszer alkalmazása szintén döntő jelentőséggel bírhat, különösen olyan területeken, ahol magas a talajvízszint vagy gyakoriak az esőzések. Ez ugyanis megakadályozza a víz beszivárgását az alapba, így gondoskodva annak hosszabb élettartamáról, valamint az épület stabilitásáról.
Falak: kerámia téglák, pórusbeton blokkok és páraáteresztő festék
A kerámia téglák kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek, és roppant időtállóak, így ideális választást jelentenek a házépítés során.
A pórusbeton blokkok könnyűek, mégis erősek, és rendkívül jól szigetelnek, miközben gyorsítják az építkezés folyamatát is. Nem beszélve arról, hogy a pórusbeton környezetbarát építőanyag, hiszen javában természetes anyagokból készül és gyártásához is kevesebb energiára van szükség (a hagyományos téglákkal összehasonlítva).
A falak esetén a megfelelő festékek kiválasztása és alkalmazása sem elhanyagolható, mivel ezek nem csak az otthon esztétikájáért felelnek, de hozzájárulnak annak védelméhez is. A páraáteresztő és időjárásálló homlokzatfestékek megakadályozzák a falak károsodását, biztosítva a megfelelő szellőzést és a nedvesség távozását.
Tetőszerkezet: időjárásálló tetőcserepek vagy horganyzott lemezek
Mondanunk sem kell, hogy a tetőszerkezet az épület egyik legfontosabb védelmi vonala. Nem kérdés hát, hogy az itt használt építőanyagok kiválasztásánál nem szabad csak a költségek alapján dönteni.
Az időjárásálló tetőcserepek, például a kerámia, illetve a horganyzott acél- vagy alumíniumlemez ellenállnak a szélsőséges időjárási körülményeknek és hosszú élettartamot biztosítanak. Ráadásul utóbbi még a pénztárcánkat (és a tetőszerkezetet) se terheli meg.
Nyílászárók: háromrétegű üvegezés és hőhídmentes keretek
A nyílászárók alapvető jelentőséggel bírnak egy családi ház energiahatékonysága szempontjából. A háromrétegű üvegezéssel ellátott ablakok az egyik legjobb (ha nem a legjobb) választásnak bizonyulnak, hiszen kiváló hőszigetelést biztosítanak, miközben a zajszigetelés terén is jól teljesítenek.
A műanyag vagy fa-alumínium keretek UV-állóak és hőhídmentesek, ezáltal segítenek megakadályozni a túlzott hőveszteséget, így hozzájárulva a ház energiahatékonyságához.
Homlokzat: szilikon vagy szilikát alapú vakolatok és természetes kő burkolat
A szilikon- vagy szilikát alapú vakolatok nem pusztán esztétikusak, hanem ellenállnak a nedvességnek és az UV-sugárzásnak is, ezzel gondoskodva otthonunk idő előtti előtti károsodásának megakadályozásáról.
A természetes kő burkolat noha drágább „mulatság” szintén jó választás, hiszen amellett, hogy szerfelett mód elegáns, roppant időtálló megoldás.
Szigetelés: kőzetgyapot, üveggyapot és fújt cellulóz
A kőzetgyapot és üveggyapot szigetelés a legnépszerűbb megoldások közé tartozik, és nem véletlenül: ezek az anyagok kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, amely nem csak a tartós, időtálló otthonhoz járul hozzá, de az alacsonyabb fenntartási költségekhez is.
A régebb óta ismert anyagok mellett, az olyan új technológiák, mint a fújt cellulóz szigetelés, még hatékonyabbá tehetik a hőszigetelést, mivel könnyen alkalmazhatóak még a nehezen hozzáférhető helyeken is.
Konklúzió: jobb építőanyag = jobb ház
Noha az olcsóbb megoldások nem minden esetben jelentenek rosszabb választást, az tagadhatatlan, hogy minél kevesebbet próbálunk spórolni az építőanyagok árán, annál több stressztől kímélhetjük meg magunkat a későbbiekben.
A fent bemutatott anyagok biztosítják a hosszú élettartamot, az esztétikus megjelenést és a szerkezeti stabilitást, miközben ellenállnak az időjárás és a használat okozta igénybevételnek is.