Egy új ház építése már önmagában is hatalmas kihívás – hát még akkor, ha a telek mérete nem ad túl sok mozgásteret! A kisebb alapterület azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy le kell mondanunk a komfortról vagy bizonyos igényeinkről.
A kulcs természetesen az okos tervezésben, a tér kreatív kihasználásában és a jó kivitelezésben rejlik. Ha te is kisebb telekre szeretnél építkezni, akkor most elmondjuk, mire érdemes figyelned kívül-belül egyaránt!
1. Ismerd meg a telekben rejlő lehetőségeket - jogi szempontból is!
A telek adottságainak pontos felmérése elengedhetetlen ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki belőle. Magyarországon az építési szabályozásokat az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények), valamint az adott települési helyi építési szabályzat (HÉSZ) határozza meg. Ezek pontosan megszabják, hogy:
- mekkora lehet a beépítettség mértéke (mivel kicsi a telked, ezért ez rendkívül fontos)
- milyen magas lehet a ház
- mekkora távolságot szükséges tartani a telekhatártól
- … és így tovább.
Egy kicsi, 300–500 m²-es telek esetén különösen fontos a beépíthetőség optimalizálása, hiszen ez nem pusztán jogi szempontból lényeges, de a saját igényeink miatt is. Valakinek például elég a kisebb alapterületű ház, mert nem akar sokat feladni a kertből, míg mások inkább beérik a kisebb kerttel, mintsem az otthonuk méretéből faragjanak le.
Éppen ezért érdemes generálkivitelezőt megbízni az építkezés teljes levezénylésével, hiszen egy tapasztalt szakember nem csak az építési folyamatokat irányítja, de már a kivitelezés megkezdése előtt is számos hasznos gyakorlati tanáccsal láthat el minket.

2. Praktikus megoldások a tágasság és a nyitottság érzéséért
Egy kisebb telekre tervezett ház is lehet komfortos, modern és valamennyi igényt kielégítő, azonban ez esetben sokszor szükséges egy kis perspektíva-váltás. Éppen ezért a kisebb ház és telek esetén érdemes valamennyi területnek és helyiségnek kettős funkciót adni – ha nem hármasat.
Íme néhány tipp ehhez bel-és kültéren egyaránt:
- Egybe nyitott konyha és nappali: az egyik „legklasszikusabb” megoldás, amely nem csak helyet spórol, de hangulatosabbá és nyitottabbá teszi a teret.
- Mobil, tolható falak vagy üvegfelületek: optikailag tágítják a belső tereket, ráadásul lehetővé teszik a tér funkció szerinti újraszervezését is.
- Bútorba integrált tárolók: lépcső alatti szekrények, beépített ülőpadok, rejtett polcrendszerek – ezek mind-mind kiváló lehetőséget kínálnak a tárolásra.
- Összecsukható vagy fali bútorok: például lehajtható íróasztal vagy vendégágy, amelyek nappal könnyedén eltüntethetőek a térből.
- Padlóburkolatok egységes használata a helyiségek között: ez a folytonosság érzetét kelti, így optikailag növeli a teret és letisztult, rendezett hatást kelt.
- Beépített kültéri tárolók, kerti szekrények: kiválóak kerti szerszámok, grillfelszerelés vagy egyéb dolgok rendszerezett tárolására, anélkül hogy a ház értékes területeiből kéne feladnunk.
- Zöldfal vagy függőleges kert telepítése: ideális megoldás kisebb udvarokba vagy teraszokra, ráadásul látványos, különleges hatást kelt.
3. Gazdaságos működtetés
Kisebb alapterületnél már egy rosszul átgondolt elosztás is sok kényelmetlenséget hozhat. Éppen ezért nem árt már a tervezéskor:
- hőszigetelési szempontból előnyös tájolással dolgozni,
- energiatakarékos nyílászárókat választani,
- későbbi bővítési lehetőségeket fontolóra venni (pl. melléképület, autóbeálló, napelem stb.)
- a gépészetet úgy elhelyezni, hogy az később is hozzáférhető és fejleszthető legyen.
Ezek a tényezők a komfort mellett megtakarítást is jelentenek, és a kivitelezés során lényegével olcsóbb és egyszerűbb megvalósítani őket, mint utólagosan – ha egyáltalán meg lehet.