Egy új otthon megteremtése egyaránt izgalmas kaland és hatalmas beruházás. A zavartalan, ütemterv szerinti építkezés azonban alapos tervezést és gondos kivitelezést igényel. Éppen ezért fontos, hogy átlássuk a teljes folyamatot ahhoz, hogy ne érjenek minket meglepetések.
Ebben a bejegyzésben most bemutatjuk, hogyan zajlik az építkezés, valamint milyen feladatokra és munkálatokra számíthatunk a házépítés során.
0. lépés: telekválasztás és vásárlás
Minden építkezés első lépése a megfelelő telek kiválasztása. A legfontosabb szempontok közé tartozik a telek mérete, fekvése, közművesítettsége, valamint az, hogy a tervezett családi ház fényében mennyire felelhet meg az építési szabályoknak és előírásoknak.
A vásárlás előtt érdemes lehet szakember segítségét is kikérni, hiszen ez még mindig olcsóbb, mintha az építkezés megtervezése során szembesülnénk a költséges buktatókkal.
Tervezés és építési engedély
A tervezés során először az építészeti terveket kell elkészíttetni, ez ugyanis nem csak a családi ház vizuális megjelenését határozza meg, hanem annak funkcionális, szerkezeti és technikai részleteit is. Az építészeti tervek mellett szükség van statikai, gépészeti, elektromos és esetenként egyéb szakági tervek elkészítésére is.
Ezután következik az egyik legfontosabb lépés az építkezés megkezdése előtt: az építési engedély beszerzése. Így az ÉTDR regisztráció, a kérelmezéshez szükséges dokumentumok összegyűjtése, valamint a kérelem díjának megfizetése (meglévő ingatlannál 5000,- Ft, új ingatlan esetén 20.000,- Ft).
Ha a generálkivitelezést választjuk, akkor itt lép be a képbe a generálkivitelező cég, aki ezt követően az összes munkálatot elvégzi helyettünk, anélkül, hogy nekünk bármit meg kéne szerveznünk vagy terveznünk.
Alapozás és szerkezetépítés
Tereprendezés és alapozás
Egy jó ház biztos alapokon nyugszik. Nem véletlen hát, hogy az alapozás az egyik legfontosabb része az építkezésnek, ez biztosítja ugyanis a családi ház stabilitását. Az alapozás típusa függ a talajviszonyoktól és a ház terhelésétől, de általában sávalap vagy lemezalap betonozással történik.
A szerkezet építése
Ha megvan az alapozás, akkor megkezdődhet a ház szerkezetének megépítése. Ez a folyamat a falak felhúzásával kezdődik, és a födémek és a tetőszerkezet építésével folytatódik. A tetőszerkezet lehet hagyományos ácsolt tető vagy előre gyártott tetőszerkezet is. A szerkezetépítés utolsó lépéseként a tetőfedés is elkészül (ez lehet cserép, cserepes lemez vagy más fedőanyag).
Belső munkálatok
Nyílászárók és szigetelés
Miután elkészült a szerkezet, megkezdődik a nyílászárók beépítése, valamint a homlokzati hőszigetelés, a belső falak szigetelése és vakolása. Mivel mindezek nagy hatással lesznek a ház energiahatékonyságára, ezért az anyagok kiválasztásánál rendkívül fontos a minőség.
Gépészeti és elektromos rendszerek
A házépítés egyik legkomplexebb része a gépészeti és elektromos rendszerek kialakítása. Ide tartozik a víz-, gáz- és csatornarendszer, a fűtési rendszer, valamint a villamos hálózat kiépítése.
Ez egy nehéz és összetett feladat, melynek során számos szakember dolgozik együtt, így elengedhetetlen a pontos tervezés és a megfelelő szakmai koordináció.
Egy tapasztalt generálkivitelező ezt már gördülékenyen és problémamentesen képes kivitelezni a csapatával, így rengeteg stresszt (és akár extra költséget) is megspórolhat számunkra.
Belső felületek kialakítása
Ide tartozik a belső falak glettelése, festése, a csempézés, valamint az egyéb burkolatok (például padló) lefektetése. Amikor anyagokat választunk, az esztétikai szempontok mellett érdemes figyelembe venni a tartósságot és a funkcionalitást is, hiszen jó esetben nem egy-két évre, hanem hosszú évtizedekre tervezünk.
Ebben a fázisban valósul meg egyébként a lépcsők, az ajtók és egyéb belső elemek beépítése is.
Végső ellenőrzés, építkezés lezárása és az épület átadása
Juhúúú! Elkészült az új otthonod! A különböző rendszerek átvizsgálása és tesztelése után jöhet is az építkezés lezárása, és a kulcsok átadása a boldog tulajdonosnak, azaz neked.
Kültéri munkálatok és tereprendezés
Azzal, hogy elkészült a családi ház, a munka még sajnos nem fejeződött be: a belső munkálatok befejezése után ugyanis az épület körüli területeket is ki kell alakítani. A térkő, a kerítés, a kocsibeálló vagy az elektromos kapu épp olyan fontos szerepet töltenek be az otthon biztonsága és funkcionalitása szempontjából, mint a belső terek.