loader image

Lakásfelújítás kisokos: hogyan kezdjünk bele egy átfogó felújításba?

A lakásfelújítás remek lehetőség arra, hogy otthonunkat kényelmesebbé, korszerűbbé és személyre szabottabbá tegyük. Egy jól kivitelezett, modernizált lakás ráadásul befektetésként is kiváló, hiszen növeli az ingatlan értékét, és így a lakás gyorsabban lesz eladható vagy kiadható.

De hogyan érdemes belevágni egy ilyen átfogó projektbe? Valamint mire kell különösképpen figyelnünk a fővárosban? Legújabb bejegyzésünkből most kiderül!

1. Határozzuk meg a célokat és az igényeket

Az első lépés mindig az, hogy pontosan meghatározzuk, mit szeretnénk elérni a felújítással. Ez a néhány fontos kérdés így elkerülhetetlen lesz:

  • Teljes körű vagy részleges felújítást tervezünk?

  • Mi a fő cél? (esztétikai megújulás, energiatakarékosság vagy a régi felületek és a korszerűtlen megoldások javítása?)

  • Milyen stílust és funkciókat szeretnénk a felújított lakásban látni?

A konkrét célok kijelölése segít, hogy a tervezés és a megvalósítás során ne térjünk el az elképzelésektől, és ne merüljünk el túlzottan az apró részletekben.

2. Készítsünk részletes költségvetést

A költségvetés készítés a lakásfelújítás egyik legfontosabb lépése. Éppen ezért érdemes minél több információt begyűjteni az árakról, számolva a váratlan kiadásokkal is. Sőt, érdemes lehet akár a teljes összeg 10-20%-át tartalékként is félretenni.

régi ház felújítása
ház bővítés tervezés ára

Fontos szempontok a lakásfelújítás költségvetés készítésénél:

  • Milyen anyagokat szeretnénk használni? (pl. prémium minőségű burkolatok, középkategóriás termékek vagy költséghatékony megoldások)

  • Körülbelül mennyibe fog kerülni a szakemberek vagy a generálkivitelező munkadíja?

  • Milyen esetleges váratlan kiadások merülhetnek fel? (például csúszások, elrontott és javításra szoruló munkálatok miatt felmerülő költségek)

3. Tervezés: az alapoktól a részletekig

A lakásfelújítási tervnek tartalmaznia kell:

Az egyes munkafolyamatok sorrendjét (pl. bontási munkák, villany- és vízvezetékek cseréje, burkolás, festés stb.)

TIPP:

Nagyobb volumenű átalakítások esetén (pl. falak áthelyezése, nyílászárók cseréje) építési engedélyekre lehet szükség. Ellenőrizzük a helyi szabályokat, és kérjük ki szakember tanácsát, hogy elkerüljük a bürokratikus buktatókat.

4. Időbeosztás: a gördülékeny munkamenet kulcsa

Egy lakásfelújítás ideális esetben pontos ütemterv mentén zajlik. Ez nem csak a csúszások elkerülésében segít, hanem a munkafolyamatok logikus sorrendjének megtervezésében is.

Tippek az időbeosztáshoz:

  • Készítsünk egy heti bontású tervet, amely tartalmazza a főbb munkafázisokat

  • Egyeztessünk rendszeresen a kivitelezővel, hogy az esetleges csúszásokat időben kezelhessük

  • Számoljunk azzal, hogy bizonyos anyagok beszerzése hosszabb időt vehet igénybe

Generálkivitelezés Budapest
Generálkivitelezés Budapest

Már a gondolattól is égnek áll a szőr a hátadon, hogy mindezt egyes egyedül NEKED kell levezényelned? Nincs időd mindezekkel foglalkozni? Akkor bízd profi generálkivitelezőre a lakásfelújítás teljes folyamatát!

5. A megfelelő kivitelező kiválasztása

A generálkivitelező cégek segítenek abban, hogy a lakásfelújítás gördülékeny és stresszmentes legyen.

Egy profi csapat megfelelően koordinálja a különböző szakemberek munkáját, ügyel a határidőkre és a minőségre, így időt és energiát spórolva nekünk.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan érdemes szakembert vagy kivitelezőt választani, korábban már megosztottunk egy remek bejegyzést, ezt itt tudod elolvasni: Tippek szakember vagy generálkivitelező választáshoz

lakásfelújítás budapest
lakásfelújítás budapest

Lakásfelújítás Budapesten: mire érdemes figyelni?

Budapest sajátos építészeti öröksége és ingatlanpiaci adottságai miatt a fővárosi lakásfelújítások különleges kihívásokat és lehetőségeket rejtenek magukban.

A régebbi, téglaépítésű házaknál például gyakran találkozhatunk elöregedett elektromos hálózattal, rossz hőszigeteléssel vagy nedvesség okozta problémákkal. Ezeknél különös figyelmet kell fordítani a szerkezeti állapot felmérésére.

Mindemellett Budapesten bizonyos munkálatok – például nyílászárócserék, erkélyek átalakítása vagy homlokzat módosítása – engedélykötelesek lehetnek, különösen műemlékvédelmi területeken, ezért érdemes ezekkel kapcsolatban alaposan tájékozódni.

Ráadásul a fővárosi közlekedési és parkolási körülmények miatt a felújítás logisztikája sem egyszerű: a keskeny utcák és a parkolási nehézségek például megnehezíthetik az anyagszállítást és a törmelék és szemét elszállítását egyaránt.

Felépítjük, kibővítjük, felújítjuk

Legyen szó akár teljes generálkivitelezésről, akár egy kisebb-nagyobb bővítésről vagy felújításról, mi levesszük a terhet a válladról.

Te megálmodod, mi megvalósítjuk